4+4 – Tények és előnyök a fekete katonalégy javára – avagy miért nem kell, hogy mindig dögöljön a légy?

Mit kell tudnod mindenekelőtt a fekete katonalégyről? Mi a különbség a fekete katonalégy és a mindenki által ismert és nagy valószínűséggel gyűlölt házilégy között? Miért a katonalégy a jövő fehérjeforrása? Milyen módon védhetjük ennek a különleges fajnak a tenyésztésével környezetünket? A válaszokat megtudhatod blogbejegyzésünkből, amelyben a fekete katonalégy legfontosabb tulajdonságaival ismerkedhetsz meg, miközben a fenntarthatósági szempontból fontos szerepére is kitérünk.
A fekete katonalégy
A fekete katonalégy (latin nevén Hermetia Illucens) egy egyenlítői éghajlaton honos gyors fejlődésű nem invazív, intenzív körülmények között jól tartható légyfaj. A faj teljes életciklusa 45 nap, az egyedek ez alatt kikelnek, felnőnek, bebábozódnak, metamorfózis során légy lesz belőlük majd szaporodnak és el is pusztulnak.
Tudtad?
Mint a legtöbb rovar, a fekete katonalégy is úgynevezett poikiloterm, tehát nem kepés a saját testhőjét szabályozni (mint például az emlősök izzadással csökkenteni, vagy az izmok mozgatásával növelni), hanem testhőjük a környezet hőmérsékletétől függ.
A felnőtt legyek nagyjából átlagosan 1,5 cm körüli hosszúságúak, míg a lárvák petéből kikelésükkor mindösszesen 1 milliméter hosszúságúak. Ideális táplálék mellett rövid fejlődési szakasza során akár a 2,5 cm-es lárvaállapotot is elérheti, súlyát pedig fejlődése során képes akár megtízezerszerezni is! Elképesztő, nem?
Fekete kontra házi – 4-0
A fekete katonalégy számos előnyt hordoz magában, miközben tiszavirág élete során nem okoz károkat, nem veszélyezteti egészségünket. Az alábbi táblázatban láthatók a legmeghatározóbb különbségek a mindenki által ismert házi léggyel összehasonlítva.
Fekete katonalégy | Közönséges házi légy |
---|---|
Ártalmatlan, nem terjeszt betegségeket | Emberekre és állatokra is veszélyes. Legalább 65 kórokozót terjeszt, többek között felelős az E.coli, kolera, szalmonella, kötőhártya-gyulladás kialakulásáért |
Kifejlett korukban a legyek nem táplálkoznak, mindössze minimális vizet vesznek magukhoz, így nem szállnak rá ételeinkre. | Táplálkozásuk során elsősorban a szennyezett helyeket keresik fel, ekkor testükre vagy bélcsatornájukba kórokozók kerülnek, amelyekkel az élelmiszereket és a környezetet szennyezhetik. |
Nyugodt és lassú, nem repül folyamatosan, könnyű elkapni. | Számos módon zavarhatnak: folyamatosan repülnek élelmet keresve, illetve bőrünkre is rászállnak, minden felületre kiürítik béltartalmukat |
Mindössze 7-9 napig élnek a bábokból kikelt egyedek. | Megfelelő körülmények között több hétig is élhet. |
Kell még 4 érv, hogy miért érdemes komolyabban legyeskedni a téma körül?
A fenti táblázatba foglaltak mellett a fekete katonalégy tenyésztése számos előnnyel rendelkezik elsősorban környezetünk védelmére, illetve a túlfogyasztás okozta problémák megfékezésére tekintettel:
1. Kiváló beltartalmi értékekkel rendelkező táplálékforrás: A katonalégy lárva egy vitaminokban és esszenciális aminosavakban gazdag, könnyen emészthető jó minőségű fehérjeforrás, amely alkalmas szója- és halliszt kiváltására. Jelenleg halak és kedvtelésből tartott állatok fogyaszthatják a feldolgozott lárvából készült takarmányokat, de 2021 harmadik negyedévétől ugyanezt engedélyezheti a jogalkotó a baromfik és sertések esetében is.
2. Megoldás az élelmiszerpazarlásra: Az élelmiszerek és mezőgazdasági termékek előállításakor nagy mennyiségű szerves hulladék keletkezik, amely nehezen hasznosítható. A fekete katonalégy rendkívül jó adaptációs képességének köszönhetően képes az alacsony tápanyagtartalmú vagy szennyezett melléktermékeket is magas minőségű fehérjévé alakítani.
3. Alacsony ökológiai lábnyom: A rovarfehérje előállítása kedvezőbb fenntarthatósági mutatókkal bír más fehérjékkel szemben:
- A szerves melléktermékeket feldolgozás nélkül elfogyasztja a katonalégy, így azok visszakerülnek a körforgásba, így segítve a hulladékgazdálkodást
- Számottevően alacsonyabb mennyiségű víz, táplálék és terület szükséges tenyésztéséhez más állati fehérjeforrással (marha, sertés, baromfi) szemben
- A tenyésztése során felszabaduló üvegházhatású gáz mennyisége minimális
- Magas reprodukciós arány-> akár 500 petét is képesek lerakni, illetve rövid életciklussal rendelkeznek, így nagy mennyiségű fehérje állítható elő rövid idő alatt
4. Tenyésztésük etikusabb: A különböző állati fehérjék előállítása során a helyhiány miatt, gyakran rossz körülmények között, akár szorosan ketrecekbe zárva vannak az állatok, azonban a fekete katonalégy lárvák jól érzik magukat szűk helyen, egymáshoz közel.
Meggyőztünk?
Csatlakozz te is az otthoni fekete katonalégy tenyésztők népes táborához, és vágj bele a tenyésztésbe elérhető tenyésztőcsomagjaink valamelyikével akár már ettől a héttől!
Az elérhető termékekért gördülj lejjebb!